Недела 3 - та по Педесетница

Недела 3 - та по Педесетница

На 17.06.2018 година, Недела 3 - та по Педесетница  св. Митрофан Цариградски,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ во Гостивар, во сослужение со свештеници од...


"ТЕХО 2018"

Во сабота 16 јуни во Соборниот храм св.Кирил и Методиј Тетово се одржа меѓународниот хорски фестивал на православна духовна музика "ТЕХО 2018". На фестивалот оваа година земаа учество: Градски женски младински хор "Менада-Тетово", Нишки камерен хор Ниш-Србија, Женски...


Меѓународниот хорски фестивал „Тетовски хорски одѕиви“

Меѓународниот хорски фестивал „Тетовски хорски одѕиви“

Во чест на големиот и значаен милениумски јубилеј „1000 години Охридска архиепископија“ на 16 и 17 јуни 2018 години ќе се одржи 27 издание на Меѓународниот хорски фестивал „Тетовски хорски одѕиви“ (ТЕ-ХО) на Православна духовна музика.

Фестивалот ќе започне на 16. 06. 2018 година...


Втора недела по Педесетница

Втора недела по Педесетница

На 10.06.2018 година, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Лешочкиот манастир, во сослужение на свештеници от Тетовското архиерејско намесништво Игумен Теодосиј, протопрезвитер Жарко Мицкоски,...