Литургија на Претходноосветени Дарови

Литургија на Претходноосветени Дарови

На 14.03.2018 година, во Средата од четвртата седмица од Великиот пост, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово отслужи литургија на Претходноосветени Дарови, во сослужение на...


Во посета семејството Костадиновски

Во посета семејството Костадиновски

На 12.03.2018 Митрополитoт Тетовско-гостиварски г. Јосиф  заедно со парохискиот свештеник протоереј Перица Бојковски го посетија семејството Костадиновски од село Отушиште општина Теарце - Тетово каде во име на МПЦ Тетовско-гостиварската епархија им беше донирана бела...


173 години, од упокојувањето на игуменот на Лешочкиот манастир Кирил Пејчиновиќ

173 години, од упокојувањето на игуменот на Лешочкиот манастир Кирил Пејчиновиќ

На 10.03.2018 година, Митрополитите Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Европски г. Пимен и Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, отслужија Панихида во Лешочкиот манастир во чест од 173 години, од упокојувањето на игуменот на Лешочкиот манастир Кирил Пејчиновиќ. На панихидата...


 III акатист на Пресвета Богородицa

III акатист на Пресвета Богородицa

На 09.03.2018 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи III акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ - Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво...