Бдение и произведување во архимандритски чин

Бдение и произведување во архимандритски чин

 

"Бдение и произведување во архимандритски чин"

На 10.11.2017 година, кога Црквата го слави споменот на светата Параскева Икониска, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Струмички г.Наум во сослужение со митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф и надлежниот...


Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден

Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден

На 08.11.2017 година, Недела дваесет и втора по Педесетница, Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Димитриј“ – Тетово, во сослужение на свештеници...


22 недела по Педесетница

22 недела по Педесетница

На 05.11.2017 година, Св. ап. Јаков брат Господов, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Лешочкиот манастир во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер...


Божествена архиерејска литургија во храмот „Свети Прохор Пчински“ во Пјаченца, Р. Италија

Божествена архиерејска литургија во храмот „Свети Прохор Пчински“ во Пјаченца, Р. Италија

На 01. 11. 2017 година, кога го празнуваме споменот на светиот пророк Јоил; светиот маченик Вар; на преподобниот Прохор Пчински и Преносот на моштите на свети Јован Рилски, во црковната општина „Свети Прохор Пчински“ во Пјаченца, Р. Италија беше отслужена Света архиерејска...