Света Златоустова литургија во манастирот „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка

Света Златоустова литургија во манастирот „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка

На 05.01.2018 година, на празникот посветен на Св. Наум Охридски, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Европски г. Пимен и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеа Царски часови и  Света Златоустова литургија во манастирот „Св. Наум Охридски“ на Попова...


Божикно послание на Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан

Божикно послание на Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан

† СТЕФАН

ПО МИЛОСТА БОЖЈА

АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ,

ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД,

ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА,

ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА

ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ,

МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА

НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

Христос...


Средба со министерот за култура на Р.М г. Роберт Алаѓозовски и Директорот на Музеј на Македонија г. Гордан Николов

Средба со министерот за култура на Р.М г. Роберт Алаѓозовски и Директорот на Музеј на Македонија г. Гордан Николов

31.12.2017 Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во манастирот  Свети Наум Охридски на Попова Шапка оствари средба со министерот за култура на Р.М г. Роберт Алаѓозовски и директорот на Музеј на македонија г. Гордан Николов.


Интервју со Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Верата без добри дела е мртва

Интервју со Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Верата без добри дела е мртва

Поминаа четири години, откако епископот Јосиф беше интронизиран за  Митрополит Тетовско-гостиварски. И како што кажа на интронизацијата „Стоејќи пред вас, возљубени тетовци, гостиварчани, вие што сте дојдени од Мавровско и горнореканскиот крај, не можам, а да не го...