Прв Акатист на Пресвета Богородица

Прв Акатист на Пресвета Богородица

23.02.2018 Во соборниот храм Свети Кирил и Методиј во Тетово, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф со свештенството од тетовското архиерејско намесништво, во првиот петок од Великиот пост богослужеше прв Акатист на Пресвета Богородица. Кон верниот народ кој...


Средба со Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи во Република Македонија

Средба со Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи во Република Македонија

Митрополитите Тетовско-гостиварски г.Јосиф и Кумановско-осоговски г.Јосиф  во придружба на Архимандритот Григориј, остварија средба со Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи во Република Македонија г.Даријан Сотировски.На средбата...


Првата среда од Великиот пост

Првата среда од Великиот пост

На 21.02.2018 година, во првата среда од Великиот пост во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј - Тетово„ се отслужи Литургија на Претходноосветени Дарови. Со литургијата началствуваше Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение,...


Голема вечерна богослужба со чинот на взаемно простување

Голема вечерна богослужба со чинот на взаемно простување

На 18. 02. 2018 година, во предвечерието на Великиот пост, во Соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово, митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение на повеќе свештенослужители од епархијата, отслужи Голема вечерна богослужба со чинот на взаемно...