Доделба на благодарници

Доделба на благодарници

На 16.10.2017  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, додели благодарници на членовите на иницијативниот одбор и други ктитори и дарители кои штедро и со многу љубов ја помагаа изградбата и обновата на манастирот св. Георги Победоносец во Мала Речица - Тетово.


50-годишното автокефално живеење на МПЦ-ОА прославено во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка

50-годишното автокефално живеење на МПЦ-ОА прославено во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка

На 15.10.2017 година, во Деветнаесеттата недела по Педесетница, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со Високопреосветените митрополити г. Јосиф, г. Петар, г. Агатангел, г. Пимен, г. Иларион, г. Јосиф и г. Климент, служеше Света...


На 15.10.2017 година. Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, по повод големиот и значајниот јубилеј на МПЦ – ОА во манастирот „Свети Јоаким Осоговски“

На 15.10.2017 година. Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, по повод големиот и значајниот јубилеј на МПЦ – ОА во манастирот „Свети Јоаким Осоговски“

г. Јосиф, Митрополит Тетовско – гостиварски 15.10.2017 г. св. Јоаким Осоговски

    Радосна историја – достојна за прославување

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!                

И заврна дожд и надојдоа реки, и дувнаа ветрови, и навалија на таа куќа,

но таа не падна, оти беше...


Света тајна крштение

Света тајна крштение

На 14.10.2017 година, на денот кога Црквата го празнува денот посветен на Покровот на Пресвета Богородица, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во Лешочкиот манастир изврши Света тајна крштение на новороденото чедо Божјо Марко Темелковски од Скопје. Бог по молитвите...