Работна средба со градоначалникот на општина Теарце г. Исен Асани

Работна средба со градоначалникот на општина Теарце г. Исен Асани

На 30.06.2017 Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф оствари работна средба со градоначалникот на општина Теарце г. Исен Асани. Во оваа прилика градоначалникот го додели решението за утврдување на правен статус за Лешочкиот Манастир, кој со одлука на советот на општина...


II недела по Педесетница

II недела по Педесетница

На 18.06.2017 година, Недела  втора по Педесетница, св. Свешт.мч. Доротеј Тирски, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од...


50-годишниот јубилеј од возобновувањето на автокефалноста на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската православна црква

50-годишниот јубилеј од возобновувањето на автокефалноста на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската православна црква

На 11.06.2017 година, По повод 50-годишниот јубилеј од возобновувањето на автокефалноста на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската православна црква, како и по повод 10-годишнината од осветувањето на возобновената манастирска црква „Свети Атанасиј Велики“, во...


Cлегувањето на Светиот Дух врз апостолите или Педесетница – Духовден

Cлегувањето на Светиот Дух врз апостолите или Педесетница – Духовден

На 04.06.2017 година,  на денот посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите или Педесетница – Духовден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова Литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ во...