Света литургија во храмот „Собор на сите Македoнски светители“ во Лозана - Швајцарија

Света литургија во храмот „Собор на сите Македoнски светители“ во Лозана - Швајцарија

На 12.05.2018 Надлежниот Митрополит на европската епархија г. Пимен во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и многубројното свештенство од Европската епархија богослужеа света литургија во храмот „Собор на сите Македoнски светители“ во Лозана -...


† СВЕЧЕНА ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО СТРУГА

† СВЕЧЕНА ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО СТРУГА

„Како пролет ни засветли - светлото Господово и божествено воскресение, од земната кон небесната Пасха преведувајќи нѐ. Со неа, пак, ни сјае светлозарниот спомен на сеславниот маченик Георгија, што светло го извршуваме, за да се удостоиме за божествената благодат од...


Недела на Самарјанката и Светиот великомаченик Георгиј

Недела на Самарјанката и Светиот великомаченик Георгиј

На 06.05.2018 година, На Св. вмч. Георгиј Победоносец, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Златоустова литургија во храмот „Св. Георгиј Победоносец“ – с. Туденце, Тетовско. По литургијата го благослови кумскиот леб. Истиот ден во манастирот „Св. Георгиј...


Интервју со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф: Сите да Го сведочиме Христа Воскреснатиот

Интервју со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф: Сите да Го сведочиме Христа Воскреснатиот

Во оваа прилика, на наше и ваше огромно задоволство ќе ја имамe можноста преку следново интервју одблиску и отворено да се запознаеме и да дознаеме нешто повеќе за личноста на Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф, за неговата мисија и служба во Македонската...