Вечерна богослужба во храмот Св.Прохор Пчински во Пјаченца

Вечерна богослужба во храмот Св.Прохор Пчински во Пјаченца

31.10.2017 Со благослов на надлежниот епархиски архиереј на Европската Епархија г. Пимен, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф богослужеше вечерна богослужба во храмот Св.Прохор Пчински во Пјаченца - Италија.

 


Средба со в.д Амбасадор на Република Македонија во Р. Хрватска

Средба со в.д Амбасадор на Република Македонија во Р. Хрватска

Надлежниот епархиски архиереј  Митрополитот Европски г. Пимен во придружба на  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Архиерејскиот заменик протоереј-ставрофор Блажо Казарски и парохиски свештеник од Загреб протоереј-ставрофор Кире Велински остварија средба со...


Средба со градоначалникот на Загреб

Средба со градоначалникот на Загреб

На 30.10.2017  Митрополитот Европски г. Пимен во придружба на  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Архиерејскиот заменик протоереј-ставрофор Блажо Казарски и парохиски свештеник од Загреб протоереј-ставрофор Кире Велински остварија средба со градоначалникот на...


21 недела по Педесетница

21 недела по Педесетница

На 29.10.2017  Митрополитот Европски г. Пимен во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и на свештениците на Дебарско-кичевскара, Австралиско-сиднејската и Тетовско-гостиварската епархија боголужеја света Златоустова литургија во Загреб - Р. Хрватска. На...