Архиерејска Литургија на празникот на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица

Архиерејска Литургија на празникот на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица

Денес, на празникот на Светите Тивериополски свештеномаченици – заштитници на градот Струмица, во црквата „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“ Архиерејска Божествена Литургија отслужи Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на...


Вечерна богослужба во манастирот св. Петнаесет Тивериополски маченици

Вечерна богослужба во манастирот св. Петнаесет Тивериополски маченици

На 10.12.2017 година со благослов на Митрополитот Струмички г. Наум, Митрополитот Тетовско-гостиварски Јосиф Богогслужеше вечерна богослужба во манастирот св. Петнаесет Тивериополски маченици во Струмица

 


 Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската православна црква - СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската православна црква - СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

На денот кога Македонската православна црква си спомнува за својот молитвен заштитник пред Бога - СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на митрополитите Преспанско - пелагониски и администратор Австралиско - новозеландски...


Прослава на свети Климент во Македонската православна богословија

Прослава на свети Климент во Македонската православна богословија

На 6 декември во Македонската православна богословија „Свети Климент Охридски“ во село Драчево започна овогодинешното прославување на патронот на нашата Богословија и Црква -  светиот Климент, Охридскиот Чудотворец. Прославата започна со празнична вечерна богослужба...