Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф – по повод патрониот празник Свети Климент Охридски, чудотворец

Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф – по повод патрониот празник Свети Климент Охридски, чудотворец

Нашиот архипастир

 

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!

Помнете ги вашите наставници што ви го проповедаа словото Божјо

и имајќи го пред очите крајот на нивниот живот,

подржувајте ја верата нивна!

(Евр. 13,7)

Драги браќа и сестри,

Денес го славиме...


Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста

Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста

На 04.12.2017 година, Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од...


26 Недела по Педесетница

26 Недела по Педесетница

На 03.12.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Лешочкиот манастир, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер Жарко Мицкоски и протопрезвитер...


Средба со министерот за култура во владата на Република Македонија

Средба со министерот за култура во владата на Република Македонија

На 25.11.2017 год. Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во Лешочкиот манастир го прими министерот за култура во владата на Република Македонија г. Роберт Алаѓозовски