Недела дваесет и петта по Педесетнница

Недела дваесет и петта по Педесетнница

На 26.11.2017 година, Недела дваесет и петта по Педесетнница, Св. Јован Златоуст, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници...


Св. Архангел Михаил, во с. Јегуновце – Тетовско

Св. Архангел Михаил, во с. Јегуновце – Тетовско

На 21.11.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот посветен на Св. Архангел Михаил, во с. Јегуновце – Тетовско, изврши благословување на кумските лебови. Црковниот одбор и кумовите за сите присутни во црковната...


Собор на Св. Архангел Михаил

Собор на Св. Архангел Михаил

На 21.11.2017 година, Собор на Св. Архангел Михаил, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско...


Осветен конак

Осветен конак

На 19.11.2017 година, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, изврши осветување на манастирскиот конак во манастирот „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка. На чинот на осветувањето покрај манастирското настојателство присуствуваа и многубројни дарители и ктитори кои ја...