Обнова на храмот на св.вмч. Георгиј во Лида – Ѓурѓец

Обнова на храмот на св.вмч. Георгиј во Лида – Ѓурѓец

На 16.11.2017 година, Обнова на храмот на св.вмч. Георгиј во Лида – Ѓурѓец, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, заедно со парохискиот свештеник протопрезвитер-ставрофор Томислав Јосифоски во манастирот „Св. Георгиј Победоносец“ с. Мала...


23 недела по Педесетница

23 недела по Педесетница

На 12.11.2017 година, Недела дваесет и третта по Педесетнница, Св. ап. Клеопа, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златoустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужeние на свештеници од...


Бдение и произведување во архимандритски чин

Бдение и произведување во архимандритски чин

 

"Бдение и произведување во архимандритски чин"

На 10.11.2017 година, кога Црквата го слави споменот на светата Параскева Икониска, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Струмички г.Наум во сослужение со митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф и надлежниот...


Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден

Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден

На 08.11.2017 година, Недела дваесет и втора по Педесетница, Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Димитриј“ – Тетово, во сослужение на свештеници...