22 недела по Педесетница

22 недела по Педесетница

На 05.11.2017 година, Св. ап. Јаков брат Господов, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Лешочкиот манастир во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер...


Божествена архиерејска литургија во храмот „Свети Прохор Пчински“ во Пјаченца, Р. Италија

Божествена архиерејска литургија во храмот „Свети Прохор Пчински“ во Пјаченца, Р. Италија

На 01. 11. 2017 година, кога го празнуваме споменот на светиот пророк Јоил; светиот маченик Вар; на преподобниот Прохор Пчински и Преносот на моштите на свети Јован Рилски, во црковната општина „Свети Прохор Пчински“ во Пјаченца, Р. Италија беше отслужена Света архиерејска...


Вечерна богослужба во храмот Св.Прохор Пчински во Пјаченца

Вечерна богослужба во храмот Св.Прохор Пчински во Пјаченца

31.10.2017 Со благослов на надлежниот епархиски архиереј на Европската Епархија г. Пимен, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф богослужеше вечерна богослужба во храмот Св.Прохор Пчински во Пјаченца - Италија.

 


Средба со в.д Амбасадор на Република Македонија во Р. Хрватска

Средба со в.д Амбасадор на Република Македонија во Р. Хрватска

Надлежниот епархиски архиереј  Митрополитот Европски г. Пимен во придружба на  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Архиерејскиот заменик протоереј-ставрофор Блажо Казарски и парохиски свештеник од Загреб протоереј-ставрофор Кире Велински остварија средба со...