Хуманитарна дејност при Tетовско-гостиварската епархија

Хуманитарна дејност при Tетовско-гостиварската епархија

На 15.09.2017 година, ученици од училишта во тетовско заедно со вероучителот ѓаконот Илија Деспотовски го посетија Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во седиштето на Тетовско-гостиварската епархија. Во оваа пригода им беа донирани ранци и училишен прибор....


Отсекување на чесната глава на св. Јован Крстител

Отсекување на чесната глава на св. Јован Крстител

На 11.09.2017 година, кога Црквата си спомнува за отсекувањето на чесната главата на светиот Јован Крстител, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф го преосвети храмот на...


13та недела по Педесетница

13та недела по Педесетница

На 03.09.2017 година, Недела 13 по Педесетница, Св. ап. Тадеј, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во храмот „ Св. Атанасиј“ – Брвеница, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско...


Свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот

Свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот

На 29.08.2017 година, кога Црквата го прославува споменот на свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовскo-гостиварски г.Јосиф, во сослужение со митрополитот Струмички г. Наум и митрополитот Кумановско-осоговски г....