Средба со градоначалникот на Загреб

Средба со градоначалникот на Загреб

На 30.10.2017  Митрополитот Европски г. Пимен во придружба на  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Архиерејскиот заменик протоереј-ставрофор Блажо Казарски и парохиски свештеник од Загреб протоереј-ставрофор Кире Велински остварија средба со градоначалникот на...


21 недела по Педесетница

21 недела по Педесетница

На 29.10.2017  Митрополитот Европски г. Пимен во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и на свештениците на Дебарско-кичевскара, Австралиско-сиднејската и Тетовско-гостиварската епархија боголужеја света Златоустова литургија во Загреб - Р. Хрватска. На...


Преп. Параскева (Петка) Епиватска

Преп. Параскева (Петка) Епиватска

На 27.10.2017 година, Преп. Параскева (Петка) Епиватска, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Петка“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво...


Божествена литургија во црквата св. Наум Охридски Малме - Шведска

Божествена литургија во црквата св. Наум Охридски Малме - Шведска

По повод 50 години од прогласување на автокефален живот на Македонската Православна Црква о 4 години од осветување на црквата св. Наум Охридски Малме -Шведска Митрополитот Европски г. Пимен чиноначалствувашена света литургијаво сослужение на Митрополитот...