Вечерна богослужба во храмот свети Наум Охридски во Малме - Шведска

Вечерна богослужба во храмот свети Наум Охридски во Малме - Шведска

На 21.10.2017 година со благослов на надлежниот епархиски архиереј на Европската Епархија г. Пимен во храмот свети Наум Охридски во Малме - Шведска Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф заедно со парохискиот свештеник протоереј-ставрофор Блажо Козарски богослужеа...


Средба со министерот за внатрешни работи

Средба со министерот за внатрешни работи

На 16.10.2017 На покана на потпретседателот на Владата на Република Македонија и министер за внатрешни работи г-дин Оливер Спасовски, неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф оствари средба во Министерството за внатрешни работи


Доделба на благодарници

Доделба на благодарници

На 16.10.2017  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, додели благодарници на членовите на иницијативниот одбор и други ктитори и дарители кои штедро и со многу љубов ја помагаа изградбата и обновата на манастирот св. Георги Победоносец во Мала Речица - Тетово.


50-годишното автокефално живеење на МПЦ-ОА прославено во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка

50-годишното автокефално живеење на МПЦ-ОА прославено во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка

На 15.10.2017 година, во Деветнаесеттата недела по Педесетница, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со Високопреосветените митрополити г. Јосиф, г. Петар, г. Агатангел, г. Пимен, г. Иларион, г. Јосиф и г. Климент, служеше Света...