На 15.10.2017 година. Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, по повод големиот и значајниот јубилеј на МПЦ – ОА во манастирот „Свети Јоаким Осоговски“

На 15.10.2017 година. Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, по повод големиот и значајниот јубилеј на МПЦ – ОА во манастирот „Свети Јоаким Осоговски“

г. Јосиф, Митрополит Тетовско – гостиварски 15.10.2017 г. св. Јоаким Осоговски

    Радосна историја – достојна за прославување

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!                

И заврна дожд и надојдоа реки, и дувнаа ветрови, и навалија на таа куќа,

но таа не падна, оти беше...


Света тајна крштение

Света тајна крштение

На 14.10.2017 година, на денот кога Црквата го празнува денот посветен на Покровот на Пресвета Богородица, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во Лешочкиот манастир изврши Света тајна крштение на новороденото чедо Божјо Марко Темелковски од Скопје. Бог по молитвите...


Недела осумнаеста по Педесетница

Недела осумнаеста по Педесетница

На 08.10.2017 година, Недела осумнаеста по Педесетница, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужување со Митрополитот Европски г. Пимен и Митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, извршија осветување на манастирскат црква...


† 50 ГОДИНИ АВТОКЕФАЛНОСТ НА МПЦ-ОА

† 50 ГОДИНИ АВТОКЕФАЛНОСТ НА МПЦ-ОА

...Но печалната и мрачна пустиња ми изгледаше светол, радостен, земен рај, кога низ умо ми минуваше во каква состојба се наоѓа мојата татковина, а посебно мојата Струмица, како ги гледаш нашите попови до еден како служат на грчки, а не знаат ниту една грчка буква: ги гледаш...