Преподобниот Јоаникиј Ракотински впишан во списокот на светиите

Преподобниот Јоаникиј Ракотински впишан во списокот на светиите

На 24 септември 2017, кога Црквата ги прославува преподобната Теодора Александриска и преподобниот Силуан Атонски, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение со Митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиско-новозеландски г. Петар,...


Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден

Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден

На 27.09.2017 година, Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение со свештеници од Гостиварското...


Интервју со г. Јосиф: Убавина и здравје од духовен аспект

Интервју со г. Јосиф: Убавина и здравје од духовен аспект

Интервју со митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф за „Убавина и здравје“

Разговарал: Васко Спасовски

На наше огромно задоволство имамe можност преку следново интервју одблиску да се запознаеме и да дознаеме нешто повеќе за личноста на Митрополитот Тетовско –...


„Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица“

„Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица“

На 21.09.2017 година, на денот кога го празнуваме „Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица“, со благослов на Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Струмички г. Наум, Митрополитот Европски г. Пимен во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,...