Света Тајна венчание

Света Тајна венчание

На 16.09.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г Јосиф, во манастирот „Св. Никола“ – Маврово, изврши Света Тајна венчание над младоженците Мане и Каролина Манојловски од Гостивар.


Kанонска визита на храмот „Св. Петка“ Гостивар

Kанонска визита на храмот „Св. Петка“ Гостивар

На 16.09.2017 година, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, заедно со архиерејскиот намесник на Гостивар протопрезвитер-ставрофор Боге Богојески изврши канонска визита на храмот „Св. Петка“ Гостивар, каде што од неодамна со благослов на Митрополитот г. Јосиф, се...


Хуманитарна дејност при Tетовско-гостиварската епархија

Хуманитарна дејност при Tетовско-гостиварската епархија

На 15.09.2017 година, ученици од училишта во тетовско заедно со вероучителот ѓаконот Илија Деспотовски го посетија Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во седиштето на Тетовско-гостиварската епархија. Во оваа пригода им беа донирани ранци и училишен прибор....


Отсекување на чесната глава на св. Јован Крстител

Отсекување на чесната глава на св. Јован Крстител

На 11.09.2017 година, кога Црквата си спомнува за отсекувањето на чесната главата на светиот Јован Крстител, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф го преосвети храмот на...