Недела на Свети Јован Лествичник

Недела на Свети Јован Лествичник

 На 26.03.2017 година, четврта Недела на Великиот  пост – Св. Јован Лествичник, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Василиева Литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од...


IV  акатист на Пресвета Богородица

IV  акатист на Пресвета Богородица

На 24.03.2017 година,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  IV  акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,  во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер...


Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци

Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци

На 22.03.2017 година, Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци; Св. 40 Битолски нмч-ци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше литургија на Претходноосветени Дарови во храмот „Пресвета Богородица“ во Тетово, во сослужение на свештеници...


Mолебен и акатист на „Пресвета Богородица – Брзопослушница“

Mолебен и акатист на „Пресвета Богородица – Брзопослушница“

На 21.03.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, со благослов на надлежниот Митрополит Струмички г. Наум, во манастирот „Св. Петнаесет Тивериополски маченици“ богослужеше молебен и акатист на „Пресвета Богородица –...