Св. пр. Илија – Илинден

Св. пр. Илија – Илинден

На 02.08.2017 година, Св. пр. Илија – Илинден, преп. 3 Пречестански нмч-ци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургуја во храмот „Св. Илија“ – с. Стенче Тетовско. Пред литургијата Митрополитот изврши осветување...


Недела осма по Педесетница - св. вмч-чка Марина

Недела осма по Педесетница - св. вмч-чка Марина

На 30.07.2017 година, Недела осма по Педесетница - св. вмч-чка Марина, неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Марина“ – с. Зубовце- Гостиварско, во сослужение на свештеници од Гостиварското...


Илинденско послание

Илинденско послание

 
СТЕФАН

ПО МИЛОСТА БОЖЈА

АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ,

ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД,

ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ,

МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА

НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА,

А ПО ПОВОД ИЛИНДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА,

ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА


VI Недела по Педесетница

VI Недела по Педесетница

На 16.07.2017 година, Недела шестта по Педесетница, Св. мч. Јакинт, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение со свештеници од Тетовското...