Во посета на Лешочкиот Манастир Свети Атанасиј

Во посета на Лешочкиот Манастир Свети Атанасиј

Со благослов на митрополитот Повардарски Агатангел,  ректор на МПБ, учениците и професорите од Богословијата го посетија Лешочкиот Манастир Свети Атанасиј, каде што беа пречекани од надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф, кој ги запозна со историјата на...


Штитениците од Детскиот дом 11 Октомври во посета на Лешочкиот Манастир

Штитениците од Детскиот дом 11 Октомври во посета на Лешочкиот Манастир

На 01.05.2017 на покана од митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф  штитениците од Детскиот дом 11 Октомври предводени од директорката Ристенка Атанасова и воспитувачите го посетија Лешочкиот манастир. Надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски оствари средба со...


Недела 2-ра на Воскресение (Томина)

Недела 2-ра на Воскресение (Томина)

На 23.04.2017 година, Недела 2-ра на Воскресение (Томина), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во Лешочкиот манастир во сослужение на свештеници од Тетовското намесништво протопрезвитер Жарко...


Источен Петок – Балаклија

Источен Петок – Балаклија

На 21.04.2017 година, Источен Петок – Балаклија, Неговото Блаженство архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со надлежниот епархиски архиереј  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, и со свештеници од Скопската и Тетовско-гостиварската епархија...