Св. Атанасиј Велики

Св. Атанасиј Велики

На 31.01.2017 година, св. Атанасиј Велики; св. Кирил Александриски, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во храмот "св. Атанасиј" -Брвеница, во сослужение со свештеници од Тетовското архиерејско...


Собор на свети Јован Крстител

Собор на свети Јован Крстител

На 20 јануари 2017 година, кога Црквата го слави Соборот на свети Јован Крстител, во храмот на свети Јован Крстител во Кратово, митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф отслужи света Златоустова Литургија....


Богојавление - Водици во Тетово и Гостивар

Богојавление - Водици во Тетово и Гостивар

На 19.01.2017 година, - Водици, Богојавление, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова Литургија во Соборниот храм Свети Кирил и Методиј – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. По литургијата...


Водокрст

Водокрст

На 18.01.2017 година, Водопост, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Пресвета Богородица“ во Тетово,  отслужи Света Василиева литургија со вечерна богослужба, во сослужение на повеќе свештенослужители од Тетовското...