Недела 4-та по Воскресение (на Раслабениот)

Недела 4-та по Воскресение (на Раслабениот)

На 07.05.2017 година, Недела 4-та по Воскресение (на Раслабениот), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од Гостиварското...


 Св. вмч. Георгиј Победоносец

Св. вмч. Георгиј Победоносец

На 06.05.2017 година, На Св. вмч. Георгиј Победоносец, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во храмот „Св. Георгиј“ – с. Волковија, Тетовско. По литургијата се освети вода и се благослови кумскиот леб. Истиот ден во манастирот „Св. Георгиј...


Во посета на Лешочкиот Манастир Свети Атанасиј

Во посета на Лешочкиот Манастир Свети Атанасиј

Со благослов на митрополитот Повардарски Агатангел,  ректор на МПБ, учениците и професорите од Богословијата го посетија Лешочкиот Манастир Свети Атанасиј, каде што беа пречекани од надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф, кој ги запозна со историјата на...


Штитениците од Детскиот дом 11 Октомври во посета на Лешочкиот Манастир

Штитениците од Детскиот дом 11 Октомври во посета на Лешочкиот Манастир

На 01.05.2017 на покана од митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф  штитениците од Детскиот дом 11 Октомври предводени од директорката Ристенка Атанасова и воспитувачите го посетија Лешочкиот манастир. Надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски оствари средба со...