II ден Велигден

II ден Велигден

На II ден Велигден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света архиерејска Златоустова Литургија во храмот „Св. Димитриј“ во Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протоереј-ставрофор...


Воскресение Христово

Воскресение Христово

Во предвечерието на најголемиот Христијански празник – Воскресение Христово, во Тетовско-гостиварската епархија пристигна благодатниот оган кој по божјата милост секоја година на чудотворен начин слегува во црквата изградена врз Христовиот гроб во Ерусалим. Неговото...


Велика Сабота

Велика Сабота

На 15.04.2017 година, на Велика Сабота, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Tетовско-гостиварски г. Јосиф богослужеше Вечерна со Василиева литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво...


Вечерта на Велики Петок

Вечерта на Велики Петок

На 14.04.2017 година, Вечерта на Велики Петок, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Tетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Утрена и беа отпеани Статиите  на ОПЛАКУВАЊЕТО ХРИСТОВО, во сослужение со свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер...