Лазарева сабота

Лазарева сабота

На 8 април 2017 година, кога Црквата го слави Воскресението на Лазар Четиридневниот – пријателот Господов, Неговото високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, во храмот на свети Мина...


Благовештение во соборниот храм „ свети Кирил и Методиј“ во Тетово

Благовештение во соборниот храм „ свети Кирил и Методиј“ во Тетово

На ден 07.04.2017 година, на празникот Благовештение, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Соборниот храм „ свети Кирил и Методиј“ во Тетово, отслужи вечерна со Златоустова литургија во сослужение со свештеници од Тетовското...


Литургија на претходноосветени дарови во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово

Литургија на претходноосветени дарови во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово

На 05.04.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, со свештеници од Тетовско-гостиварската епархија богослужеше литургија на претходноосветени дарови во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово. На  литургијата верниот...


V Недела на Великиот пост – на Св. Марија Египетска

V Недела на Великиот пост – на Св. Марија Египетска

На 02.04.2017 година, пета Недела на Великиот пост – на Св. Марија Египетска, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Василиева Литургија во Соборниот храм „ Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници...