Недела Месопусна

Недела Месопусна

На 19.02.2017  година, Недела Месопусна, Св. Фотиј Цариградски, Св.мч-чка Доротеја, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ во Гостивар, во сослужение на...


Сретение на Господ Исус Христос

Сретение на Господ Исус Христос

На 15.02.2017 година, Сретение на Господ Исус Христос, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ - Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско...


Свети. мченик Трифун

Свети. мченик Трифун

На 14.02.2017 година, св. мч. Трифун, Неговото високопреопсвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, присуствуваше на Златоустовата литургијата во Лешочкиот манастир на која богослужеше игуменот Теодосиј. По литургијата според традицијата Митрополитот...


Свети Три светители

Свети Три светители

На 12.02.2017 година, на празникот на Светите вселенски учители и светители Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст, во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка се богослужеше Света Златоустова архиерејска литургија на која чиноначалствуваше...