Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци

Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци

На 22.03.2017 година, Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци; Св. 40 Битолски нмч-ци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше литургија на Претходноосветени Дарови во храмот „Пресвета Богородица“ во Тетово, во сослужение на свештеници...


Mолебен и акатист на „Пресвета Богородица – Брзопослушница“

Mолебен и акатист на „Пресвета Богородица – Брзопослушница“

На 21.03.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, со благослов на надлежниот Митрополит Струмички г. Наум, во манастирот „Св. Петнаесет Тивериополски маченици“ богослужеше молебен и акатист на „Пресвета Богородица –...


Tрета Недела на Великиот пост – Крстопоклона

Tрета Недела на Великиот пост – Крстопоклона

На  19.03.2017 година, трета Недела на Великиот пост – Крстопоклона, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Василиева Литургија во храмот „Св. Никола“ во Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво...


III Акатист на Пресвета Богoрдица

III Акатист на Пресвета Богoрдица

На 17.03.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  III акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,  во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво...