Среда од третата седмица од Великиот пост

Среда од третата седмица од Великиот пост

На 15.03.2017 година, во Средата од третата седмица од Великиот пост, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Соборниот митрополитски храм „свети Кирил и Методиј“ во Тетово отслужи литургија на Претходноосветени Дарови, во сослужение...


Неделата на свети Григориј Палама

Неделата на свети Григориј Палама

На 12.03.2017 година, Во Неделата на свети Григориј Палама, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со Митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р. Јосиф, богослужеше Света Василиева литургија во Лешочкиот манастир со...


II акатист на Пресвета Богородица

II акатист на Пресвета Богородица

На 10.03.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  II акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,  во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер...


Средба со градоначалникот на општина Гостивар г. Невзат Бејта

Средба со градоначалникот на општина Гостивар г. Невзат Бејта

На 10.03.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, оствари средба со градоначалникот на општина Гостивар г. Невзат Бејта. Митрополитот му заблагодари на градоначалникот и советот на општина Гостивар за одлуката која  е...