Литургија на Претходноосветени Дарови, во храмот „Св. Петка “ – Гостивар

Литургија на Претходноосветени Дарови, во храмот „Св. Петка “ – Гостивар

На 10.03.2017 година,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Литургија на Претходноосветени Дарови, во храмот „Св. Петка “ – Гостивар, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско...


Cредба со градоначалникот на општина Теарце г. Исен Асани

Cредба со градоначалникот на општина Теарце г. Исен Асани

Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф и игуменот на Лешочкиот манастир Теодосиј остварија средба со градоначалникот на општина Теарце г. Исен Асани


Неделата на Православието

Неделата на Православието

На 05.03.2017 година, во Неделата на Православието, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Света Василиева литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско...


Тодорова Сабота

Тодорова Сабота

На 04.03.2017 година,  на Тодорова Сабота, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света архиерејска литургија во Соборниот митрополитски храм  „свети Кирил и Методиј„ во сослужение на протопрезвитер Предраг Исаески, презвитер...