16та недела по Педесетница

16та недела по Педесетница

На 09.10.2016 година, Упок. на св. ап. и ев. Јован Богослов, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Златоустова литургија во Соборниот храм  „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение со свештеници од Тетовското архиерејско...


Промовирана книгата „’Несвети, а свети’ и други раскази“ од Епископот Тихон

Промовирана книгата „’Несвети, а свети’ и други раскази“ од Епископот Тихон

04 октомври 2016
"Промовирана книгата „’Несвети, а свети’ и други раскази“ од Епископот Тихон"
Денес, 4 октомври 2016 год., во просториите на НУБ „Св. Климент Охридски“ во Скопје, во свечена и срдечна духовна атмосфера се одржа промоцијата на македонското издание на книгата...


Недела на сите Македонски Светители

Недела на сите Македонски Светители

Горен од љубовта кон Христа и хранет со млекото на добродетелите, светиот Климент, Охридскиот Чудотворец, стана извор на милост и скоро застапништво на сите кои го повикуваат во молитвите. Најверниот ученик на словенските браќа, светите Кирил и Методиј, неуморно го...


Во посета на Лешочкиот манастир

Во посета на Лешочкиот манастир

На 2. 10. 2016 во Лешочкиот манастир “Свети Атанасиј” на посета беа Епископот Тихон Севхунов - викрен епископ на Патриархот Руски, г.Кирил и aмбасадорот на Руската федерација во РМ, г. Олег Шчербск. Епископот Тихон, покрај посетата на храмот и манастирскиот комплекс, се поклони...