25та недела по Педесетница

25та недела по Педесетница

На 11.12.2016 година, Св. 15 Тивериополски свешт-мч-ци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското...


Архиерејска Литургија на денот на свети Климент Охридски

Архиерејска Литургија на денот на свети Климент Охридски

На 08.12.2016 година, кога нашата помесна Црква го прославува денот на свети Климент Охридски, Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан претстојателствуваше на света архиерејска литургија во соборната црква Свети Климент Охридски, во Скопје. На...


Воведение на Пресвета Богородица

Воведение на Пресвета Богородица

На 04.12.2016 година, Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовско...


Осветен камен темелник за нова фабрика за сокови на сопственикот Небојша Златески од Гостивар

Осветен камен темелник за нова фабрика за сокови на сопственикот Небојша Златески од Гостивар

На 01.12.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво изврши освет на камен темелник за нова фабрика за сокови на сопственикот Небојша Златески од...