Свети. мченик Трифун

Свети. мченик Трифун

На 14.02.2017 година, св. мч. Трифун, Неговото високопреопсвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, присуствуваше на Златоустовата литургијата во Лешочкиот манастир на која богослужеше игуменот Теодосиј. По литургијата според традицијата Митрополитот...


Свети Три светители

Свети Три светители

На 12.02.2017 година, на празникот на Светите вселенски учители и светители Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст, во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка се богослужеше Света Златоустова архиерејска литургија на која чиноначалствуваше...


Недела на Митарот и Фарисеот

Недела на Митарот и Фарисеот

На 05.02.2017 година, во Неделата на митарот и фарисејот; Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во параклисот „Св. Кирил и Методиј“ во Лешочкиот манастир, во сослужение на свештеници од Тетовското...


Св. Атанасиј Велики

Св. Атанасиј Велики

На 31.01.2017 година, св. Атанасиј Велики; св. Кирил Александриски, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во храмот "св. Атанасиј" -Брвеница, во сослужение со свештеници од Тетовското архиерејско...