Вечерна богослужба на свети Јоаким Осоговски

Вечерна богослужба на свети Јоаким Осоговски

На 28.08.2016 година, во предвечерието на славата на свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, служеше Вечерна богослужба во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка.


Усепение на Пресвета Богородица

Усепение на Пресвета Богородица

На  28.08.2016 година, по повод манастирската слава „Успение на Пресвета Богородица “ во Лешочкиот манастир,  Неговото  високопреосвештенство, Митрополитот Tетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво отслужи Света...


Предвечерието на големиот христијански празник „Успение  на Пресвета Богородица“

Предвечерието на големиот христијански празник „Успение на Пресвета Богородица“

На 27.08.2016 година,  во предвечерието на големиот христијански празник „Успение  на Пресвета Богородица“, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Лешочкиот манастир отслужи вечерна богослужба  во  сослужение на свештеници од...


 Bо посета на храмот„ Успение на Пресвета Богородица“ во с. Галате, и храмот во изградба „Св. Климент“ – с. Пожаране

Bо посета на храмот„ Успение на Пресвета Богородица“ во с. Галате, и храмот во изградба „Св. Климент“ – с. Пожаране

На 27.08.2016 година, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и архиерејскиот намесник протоереј-ставрофор Боге Богојески од Гостивар, беа во посета на храмот„ Успение на Пресвета Богородица“ во с. Галате, и храмот во изградба „Св. Климент“ – с. Пожаране, и остварија средба...