Отец Јосиф: Верата и религијата не се фолклорно наследство

Отец Јосиф: Верата и религијата не се фолклорно наследство

Тетовскко гостиварскиот митрополит Јосиф, во интервју за Прес24, оценува дека отпорот што се јавува кај граѓаните кога станува збор за апелите на црквата за црковно, наместо паганско празнување на некои од празниците е резултат на отуѓеноста од Бога и од духовниот начин...


Остварена средба со градоначалничката на Општина Тетово г-ѓа Теута Арифи

Остварена средба со градоначалничката на Општина Тетово г-ѓа Теута Арифи

На 12.01.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во својот кабинет оствари средба со градоначалничката на Општина Тетово г-ѓа Теута Арифи. На оваа традиционална средба градоначалничката ги честита новогодишните и Божикните...


II ден Божик

II ден Божик

На 08.01.2017 година, Собор на Пресвета Богородица, ап. Јаков, прав. Јосиф, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од...


Рождество  на Господ Исус Христос  - Божик

Рождество на Господ Исус Христос - Божик

На 07.01.2017 година, на празникот Рождество на Господ Исус Христос - Божик, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „ Пресвета Богородица“ во Гостивар, во сослужение на свештеници...