Дружење со лицата со посебни потреби од Неготино

Дружење со лицата со посебни потреби од Неготино

На 25. 10. 2016 година, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел организираше дружење и ручек со штитениците и претставниците на Центарот за помош на лица со ментален хендикеп „ПОРАКА НЕГОТИНО“ од Неготино. Средбата се оствари во манастирот „Св....


Мало осветување на храмот „Успение на Пресвета Богородица“ – Маврово

Мало осветување на храмот „Успение на Пресвета Богородица“ – Маврово

На 27.10.2016 година, на празникот Петковден, Митрополитот  Тетовско-гостиварски  г. Јосиф, во сослужение на Митрополитот Струмички г. Наум, извршија мало осветување на храмот „Успение на Пресвета Богородица“ – Маврово. Тетовско-гостиварскиот Митрополит на ктиторот г. Марјан...


Преп. Параскева – Петковден

Преп. Параскева – Петковден

На 27.10.2016 година, Преп. Параскева – Петковден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во храмот „ Св. Петка“  во Гостивар, во сослужување на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво. По...


10 – ГОДИШЕН ЈУБИЛЕЈ ОД ХИРОТОНИЈА НА НАДЛЕЖНИОТ МИТРОПОЛИТ БРЕГАЛНИЧКИ Г. ИЛАРИОН

10 – ГОДИШЕН ЈУБИЛЕЈ ОД ХИРОТОНИЈА НА НАДЛЕЖНИОТ МИТРОПОЛИТ БРЕГАЛНИЧКИ Г. ИЛАРИОН

На 23. 10. 2016 година, 18 –та Недела по Педесетница, св. Теофил Струмички, св. мч – ци Евлампиј и Евлампија и по повод 10 – годишениот јубилеј од хиротонијата на Неговото Високопреосвештенство Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, Неговото Блашенство Архиепископот...