17та недела по Педесетница

17та недела по Педесетница

На 16.10.2016 год. во храмот св. Наум Охридски во Малме - Шведска,беше одбележан три годишен спомен од неговото осветувањето и се отслужи света литургија на каја чиноначалствуваше надлежниот митрополит Европски г. Пимен, во сослужение на митроплитот Брегалнички г. Иларион и...


Одбележани 13 години од поставувањето на камен темелник на храмот св. Наум Охридски во Малме - Шведска

Одбележани 13 години од поставувањето на камен темелник на храмот св. Наум Охридски во Малме - Шведска

На 15.10.2016 Со благослов на надлежниот митрополит Европски г. Пимен, Неговото високопрееосвештенсво Митрпополитот Тетовско - гостиварски Јосиф богослужеше вечерна богослужба во храмот св. Наум Охридски во Малме - Шведска. На вечерната богослужба присуствуваа, надлежниот...


Покров на Пресвета Богородица

Покров на Пресвета Богородица

На 14.10.2016 година, Покров на Пресвета Богородица, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во храмот „Пресвета Богородица “ во Лешочкиот манастир, во сослужение на свештеници од Тетовското...


Владиката Јосиф му се заблагодари на амбасадорот Шчербак за Рускиот крст

Владиката Јосиф му се заблагодари на амбасадорот Шчербак за Рускиот крст

Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ и надлежниот архиереј, владиката г. Јосиф и се заблагодарија на руската амбасада и амбасадорот Олег Шчербак за вложените напори за поставувањето на „Рускиот крст“ во Лешочкиот манастир и присуството на руската црковна делегација...