Св. ап-ли Петар и Павле – Петровден

Св. ап-ли Петар и Павле – Петровден

На 12.07.2016 година, C, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во храмот „Св. Јован“ во с. Беловиште - Тетовско, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво...


Трета недела по Педесетница

Трета недела по Педесетница

На 10.07.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во Лешочкиот манастир, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер Жарко Мицкоски и презвитер...


Рождеството на Претечата – торжество за Бигорски

Рождеството на Претечата – торжество за Бигорски

24 јуни/7 јули 2016 лето Господово

Не бој се, Захарија, зашто се услиша твојата молба и жена ти Елисавета ќе роди син, и ќе му ставиш име Јован. И ќе бидеш радосен и весел, и мнозина ќе се зарадуваат поради неговото раѓање (Лука 1,13-14). 

Рождеството на славниот Претеча е радост...


Втора Недела по Педесетница и Преп. Наум Охридски

Втора Недела по Педесетница и Преп. Наум Охридски

На 03.07.2016 година, втора Недела по Педесетница, Преп. Наум Охридски, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во манастирот  „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка, во сослужение на свештеници од...