Одбележан 200 годишниот јубилеј од печатењето на на книгата „ОГЛЕДАЛО“ од игуменот Кирил Пејчиновиќ

Одбележан 200 годишниот јубилеј од печатењето на на книгата „ОГЛЕДАЛО“ од игуменот Кирил Пејчиновиќ

На 24.11.2016 година, по повод 200 години (1816-2016),  од печатењето на книгата „ОГЛЕДАЛО“ од игуменот Кирил Пејчиновиќ, во Лешочкиот манастир беше отслужена панихида на која богослужеа Митрополитите Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар,...


Благословени кумските лебови во с. Јагуновце - Тетовско

Благословени кумските лебови во с. Јагуновце - Тетовско

На 21.11.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот посветен на „Св. Архангел Михаил“ во с. Јагуновце - Тетовско, со свештеници од Тетовското намесништво ги благослови кумските лебови.  Црковниот одбор и овогодишните...


Собор на св. архангел Михаил

Собор на св. архангел Михаил

На 21.11.2016 година, Собор на св. архангел Михаил, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-остиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во храмот „Св. Богородица“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво...


Обнов. на храмот на св. вмч. Георгиј во Лида – Ѓурѓиц

Обнов. на храмот на св. вмч. Георгиј во Лида – Ѓурѓиц

На 16.11.2016 година, Обнов. на храмот на св. вмч. Георгиј во Лида – Ѓурѓиц, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Георгиј Победоносец“ во Мала Речица – Тетовско, во сослужение на свештеници од Тетовското намесништво  освети...