Интервју со тетовско- гостиварскиот Владика Јосиф: Верата не е обичај, туку е начин на живот

Интервју со тетовско- гостиварскиот Владика Јосиф: Верата не е обичај, туку е начин на живот

1.Ваше високопреосвештенство, точно три години сте надлежен архиереј на Тетовско-гостиварска епархија. Како изгледа духовниот живот од Ваш аспект на овие простори?

Живееме на простор со изразена верска и национална разновидност. Некогаш тоа е предност, а некогаш не и...


21ва недела по Педесетница

21ва недела по Педесетница

На 13.11.2016 година, 21ва недела по Педесетница, во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, се отслужи Света Златоустова литургија.  На литургијата чиноначалствуваше, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Митрополитот Кумановско-осоговски д-р. г....


Проповед на Митрополитот Тетовско – Гостиварски г.Јосиф за празникот Митровден

Проповед на Митрополитот Тетовско – Гостиварски г.Јосиф за празникот Митровден

Денес го празнуваме споменот на едно големо светило на Православната Црква, големиот сведок на вистинскиот Бог - светиот Димитриј Солунски Чудотворец. Oвoј славeн и чудoтвoрeн свeтитeл e рoдeн вo градoт Сoлун oд благoрoдни и благoчeстиви рoдитeли, кои бидејќи бeздeтнитe, го...


Свети Великимаченик Димитрија - Митровден

Свети Великимаченик Димитрија - Митровден

На 08.11.2016 година, на празникот Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско -гостиварски г. Јосиф, богослужеше  Златоустова  литургија во храмот “Св. Димитриј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско...