Проповед на Митрополитот Тетовско – Гостиварски г.Јосиф за празникот Митровден

Проповед на Митрополитот Тетовско – Гостиварски г.Јосиф за празникот Митровден

Денес го празнуваме споменот на едно големо светило на Православната Црква, големиот сведок на вистинскиот Бог - светиот Димитриј Солунски Чудотворец. Oвoј славeн и чудoтвoрeн свeтитeл e рoдeн вo градoт Сoлун oд благoрoдни и благoчeстиви рoдитeли, кои бидејќи бeздeтнитe, го...


Свети Великимаченик Димитрија - Митровден

Свети Великимаченик Димитрија - Митровден

На 08.11.2016 година, на празникот Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско -гостиварски г. Јосиф, богослужеше  Златоустова  литургија во храмот “Св. Димитриј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско...


† ЈУБИЛЕЈ 65 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕ И 35 ГОДИНИ АРХИЕРЕЈСКО СЛУЖЕЊЕ НА МИТРОПОЛИТОТ ТИМОТЕЈ

† ЈУБИЛЕЈ 65 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕ И 35 ГОДИНИ АРХИЕРЕЈСКО СЛУЖЕЊЕ НА МИТРОПОЛИТОТ ТИМОТЕЈ

Црквата, според својата структура, е богочовечки организам, кој е складен само тогаш кога сите негови служби и дарови се во меѓусебна согласност. Затоа и апостолот Павле вели: „И не може окото да и рече на раката: Не си ми потребна, ниту, пак, главата на нозете: Не сте ми...


19та недела по Педесетница

19та недела по Педесетница

На 30.10.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше  Златоустова  литургија во Соборниот храм “Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер  Дарко...