Недела на Самарјанката и Светиот великомаченик Георгиј

Недела на Самарјанката и Светиот великомаченик Георгиј

На 06.05.2018 година, На Св. вмч. Георгиј Победоносец, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Златоустова литургија во храмот „Св. Георгиј Победоносец“ – с. Туденце, Тетовско. По литургијата го благослови кумскиот леб. Истиот ден во манастирот „Св. Георгиј...


Интервју со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф: Сите да Го сведочиме Христа Воскреснатиот

Интервју со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф: Сите да Го сведочиме Христа Воскреснатиот

Во оваа прилика, на наше и ваше огромно задоволство ќе ја имамe можноста преку следново интервју одблиску и отворено да се запознаеме и да дознаеме нешто повеќе за личноста на Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф, за неговата мисија и служба во Македонската...


Трета недела по Воскресение

Трета недела по Воскресение

22.04.2018 Трета недела по Воскресение, недела посветена на Жените Мироносици, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф богослужеше света Златоустова литургија во соборниот храм свети Кирил и Методиј во Тетово. На литургијата празнично слово беседеше митрополитот г....


Света тајна Брак

Света тајна Брак

На 21.04.2018 Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение на надлежниот епархиски архиереј на Тетовско-гостиварската епархија г Јосиф во соборниот храм посветен на Пресвета Богородица во Гостивар, изврши света тајна венчание на младоженците Владислав и...