Преп. Параскева – Петковден

Преп. Параскева – Петковден

На 27.10.2016 година, Преп. Параскева – Петковден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во храмот „ Св. Петка“  во Гостивар, во сослужување на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво. По...


10 – ГОДИШЕН ЈУБИЛЕЈ ОД ХИРОТОНИЈА НА НАДЛЕЖНИОТ МИТРОПОЛИТ БРЕГАЛНИЧКИ Г. ИЛАРИОН

10 – ГОДИШЕН ЈУБИЛЕЈ ОД ХИРОТОНИЈА НА НАДЛЕЖНИОТ МИТРОПОЛИТ БРЕГАЛНИЧКИ Г. ИЛАРИОН

На 23. 10. 2016 година, 18 –та Недела по Педесетница, св. Теофил Струмички, св. мч – ци Евлампиј и Евлампија и по повод 10 – годишениот јубилеј од хиротонијата на Неговото Високопреосвештенство Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, Неговото Блашенство Архиепископот...


17та недела по Педесетница

17та недела по Педесетница

На 16.10.2016 год. во храмот св. Наум Охридски во Малме - Шведска,беше одбележан три годишен спомен од неговото осветувањето и се отслужи света литургија на каја чиноначалствуваше надлежниот митрополит Европски г. Пимен, во сослужение на митроплитот Брегалнички г. Иларион и...


Одбележани 13 години од поставувањето на камен темелник на храмот св. Наум Охридски во Малме - Шведска

Одбележани 13 години од поставувањето на камен темелник на храмот св. Наум Охридски во Малме - Шведска

На 15.10.2016 Со благослов на надлежниот митрополит Европски г. Пимен, Неговото високопрееосвештенсво Митрпополитот Тетовско - гостиварски Јосиф богослужеше вечерна богослужба во храмот св. Наум Охридски во Малме - Шведска. На вечерната богослужба присуствуваа, надлежниот...