Недела на Света Марија Египетска

Недела на Света Марија Египетска

На 17.04.2016 година, пета Недела на Великиот пост – на Св. Марија Египетска, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Василиева Литургија во Соборниот храм „ Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското...


V  акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово

V акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ - Тетово

На 15.04.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  V  акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,  во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво...


Четвртокот од Петата Недела од Великиот пост

Четвртокот од Петата Недела од Великиот пост

На 14.04.2016 година, во Четвртокот од Петата Недела од Великиот пост, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше утрена со Канон на „Св. Андреј Критски“ во параклисот посветен  на „Св. Кирил и Методиј“ во Лешочкиот манастир.

 


Недела на св. Јован Лествичник

Недела на св. Јован Лествичник

На 10.04.2016 година, четврта Недела на Великиот  пост – Св. Јован Лествичник, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Европски г. Пимен  во сослужение со Митрополитот Кумановско-осоговски д-р г. Јосиф и надлежниот архиереј  Тетовско-гостиварски г. Јосиф, и со свештеници...