† СВ. АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ И СВ. КИРИЛ АЛЕКСАНДРИСКИ

† СВ. АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ И СВ. КИРИЛ АЛЕКСАНДРИСКИ

Ти си вистински бесмртен, како што тоа го кажува и твоето име (Атансиј), зашто ти со твојот збор си ги надминал дејствените (луѓе), победувајќи ги со својот строг живот и опитните говорници: и во двата погледа си ги надминал сите врвови. Затоа, откако болсна со неспоредлива...


Во посета на центарот за помош на лица со ментален хендикеп ПОРАКА НЕГОТИНО – Неготино

Во посета на центарот за помош на лица со ментален хендикеп ПОРАКА НЕГОТИНО – Неготино

На 21.01.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот повардарски г. Агатангел и Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско – гостиварски г. Јосиф, го посетија Центарот за помош на лица со ментален хендикеп ПОРАКА НЕГОТИНО – Неготино. 
Тие беа видно...


Свети Сава, архиепископ Српски

Свети Сава, архиепископ Српски

На 27 jануари 2016 година, на одданието на Светото Богојавление, кога Црквата го слави споменот на светиот Сава, архиепископ Српски и светата Нина, рамноапостолна просветителка Грузиска, во манастирот на свети Ѓорѓи во Старо Нагоричане, митрополитот Кумановско-осоговски г....


Триесет и четврта недела по педесетница

Триесет и четврта недела по педесетница

На 24.01.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во сослужение со свештениците од Гостиварското архиерејско намесништво протоереј-ставрофор Боге Богојески, протоереј Андон Андоноски и...