Трет Акатис на Пресвета Богородица во Тетово

Трет Акатис на Пресвета Богородица во Тетово

На 01.04.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  III акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,  во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протоереј...


Литургија на Претходноосветени Дарови

Литургија на Претходноосветени Дарови

На 01.04.2016 година,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Литургија на Претходноосветени Дарови, во параклисот посветен на „Св. Кирил и Методиј“ во Лешочкиот манастир, во сослужение на свештеници од Тетовско архиерејско...


Недела на свети Григориј Палама: Сеноќно бдение во црквата на свети Григориј Палама во Струмица

Недела на свети Григориј Палама: Сеноќно бдение во црквата на свети Григориј Палама во Струмица

Во Неделата на свети Григориј Палама – заштитникот на Струмичката епархија, Митрополитот Европски г. Пимен во сослужение со Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф отслужи сеноќно бдение со Божествена Литургија во...


II акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово

II акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ - Тетово

На 25.03.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  II акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,  во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протоереј Предраг...