Преосветување на храмот на св. Георгиј во Старо Нагоричане

Преосветување на храмот на св. Георгиј во Старо Нагоричане

На 18.09.2016 година, во Тринаесеттата недела по Педесетница, кога го славиме споменот на св. пророк Захариј и праведна Елисавета, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски и администратор Австралиско-сиднејски г.Тимотеј, во сослужение со...


Света тајна Брак

Света тајна Брак

На 17.09.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, изврши Света Тајна венчание над младоженците Воин и Билјана Пејчиноски од Гостивар. Истиот ден Митрополитот г. Јосиф, заедно...


Отсекување на глава на Свети Јован Крстител

Отсекување на глава на Свети Јован Крстител

На 11.09.2016 година, Отсекување на главата на Св. Јован, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од Тетовско-гостиварската...


Отсекување на глава на Свети Јован Крстител

Отсекување на глава на Свети Јован Крстител

На 11.09.2016 година, Отсекување на главата на Св. Јован, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Златоустова литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од Тетовско-гостиварската...