Света Тајна Брак

Света Тајна Брак

На 10.09.2016 година, во Лешочкиот манастир Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, изврши Света Тајна венчание над младоженците Илчо и Вања Јовановски од Тетово.


Единаесета недела по Педесетница

Единаесета недела по Педесетница

На 04.09.2016 година Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во лешочкиот Манастир. Верниот народ се причести со светите дарови, а по литургијата митрополитот изврши света тајна крштение на...


Свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот

Свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот

На 29.08.2016 година, кога црквата ги прославува свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовскo-гостиварски г.Јосиф во сослужение со Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф,...


Вечерна богослужба на свети Јоаким Осоговски

Вечерна богослужба на свети Јоаким Осоговски

На 28.08.2016 година, во предвечерието на славата на свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, служеше Вечерна богослужба во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка.