Недела на простувањето

Недела на простувањето

На 13.03.2016 година, Недела сиропусна (Прочка – Вел. Поклади), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение со свештеници од Гостиварското...


171 година, од упокојувањето на игуменот Кирил Пејчиновиќ

171 година, од упокојувањето на игуменот Кирил Пејчиновиќ

На 12.03.2016 година, по повод 171 година, од упокојувањето на игуменот Кирил Пејчиновиќ, беше служена заупокоена литургија и парастос во Лешочкиот манастир.


Tрибина на тема: Пост, Молитва, Исповед и Причест

Tрибина на тема: Пост, Молитва, Исповед и Причест

На 11.03.2016 година, со благослов на  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во средно музичко училиште „Тодор Скалоски – Тетоец“ во Тетово, а по барање на верниците беше одржана трибина на тема: Пост, Молитва, Исповед и Причест. По...


Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од Тетово

Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од Тетово

На 06.03.2016 година , Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Никола“ – Тетово, изврши Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од Тетово.