16 години од осветувањето на параклисот посветен на „Св. Петка и Св. Недела“, во с. Рогачево

16 години од осветувањето на параклисот посветен на „Св. Петка и Св. Недела“, во с. Рогачево

На 17.08.2016 година, по повод 16 години од осветувањето на параклисот посветен на „Св. Петка и Св. Недела“, во с. Рогачево, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво изврши водосвет и го благослови кумскиот...


Осма недела по Педесетница

Осма недела по Педесетница

На 14.08.2016 година, Пренос на мошти на „Св. Климент Охридски“, Седумтемина Макавеи, изнесувањето на Чесниот Крст, (Богородичен пост), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во сослужение со...


Хуманитарна дејност

Хуманитарна дејност

На 09.08.2016 година, во организација на Тетовско-гостиварската епархија која секогаш е подготвена да помогне онаму каде има потреба, така и овој пат им излезе во пресрет на семејството Ангелески од с. Брвеница – Тетово кои се во тешка состојба. Епархијата обезбеди бела...


Преп. мч-чка Параскева (Петка) Римјанка

Преп. мч-чка Параскева (Петка) Римјанка

На 08.08.2016 година, Преп. мч-чка Параскева (Петка) Римјанка, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Никола“ во с. Печково – Гостиварско, во сослужение на свештеници од Гостиварското...